Kokosové máslo je vyhledávanou pochoutkou
Kokosové máslo je pro svou výraznou chuť vyhledávaným pokrmem již řadu let. Vyrábí se z dužiny zralých plodů, podobně jako proces výroby kokosového oleje. Zatímco olej se získává lisováním dužiny za studena, máslo vzniká rozemíláním dužiny a jejím třením, dokud se nezmění v jemný krém. Proces výroby je tedy šetrný a surovina si v průběhu zpracování zachovává veškeré živiny, zejména antioxidanty, enzymy a minerální a stopové prvky.
Významný zdroj organických kyselin
Většina z vás jistě někdy zaslechla dnes velmi populární termín „překyselení organismu“. Souvisí s tvorbou nežádoucích odpadních kyselin, které musí být metabolizovány na neškodné látky, a ty se pak odvádí stolicí a močí, případně potem z těla. Měli bychom tedy konzumovat převážně zásadotvorné potraviny, to však neznamená, že zároveň např. kyselé ovoce musí být kyselinotvorné. Všechny organické kyseliny obsažené v ovoci a zelenině jsou naopak zásadotvorné, a to platí i o kokosovém ořechu. Dužina a šťáva obsahují kyselinu kristovou, kaprylovou a laurovou. Jsou to velmi účinné látky, vykazují antioxidační vlastnosti, podporují imunitní systém, likvidují patogenní viry a bakterie a regulují hladinu cholesterolu.
Kokosové máslo použití
Jestliže se jedná o za studena lisovaný produkt, jde o organicky čistý výrobek bez dalších nežádoucích příměsí, zvláště pak konzervantů, emulgátorů, ztuženého tuku a rafinovaného cukru. Kromě využití v kuchyni jej můžeme vyzkoušet jako náhradu zubní pasty, smícháním s jedlou sodou a špetkou zázvoru nebo kurkumy. Kokosová zubní pasta eliminuje zubní plak a zároveň vyživuje dásně. Někteří kadeřníci máslo doporučují jako vlasový kondicionér a v kombinaci s jemně drcenou mořskou solí jej můžete aplikovat na pokožku i jako hydratační a výživný peeling.
Nejčastěji však kokosové máslo uvítáme na talíři nebo v misce, chutná podobně jako oblíbené bonbóny Rafaello, ovšem přirozené sacharidy kokosové dužiny mu dodávají výjimečnou chuť, pro kterou si získává stále větší oblibu.