Doprava ZDARMA při nákupu nad 1 000 Kč 🎄Moc děkujeme za přízeň v tomto roce a těšíme se na Vás v novém roce 2025. Skřítkové odpočívají do 6.1., pak se na Vás těší 🎄

K čemu v těle potřebujeme železo, měď a mangan

Každý zkušený lékař vám potvrdí, že železo je sice stopový prvek v lidském organismu, ale velmi potřebný pro tvorbu krevního proteinu hemoglobinu, bez něhož nedochází např. k transportu kyslíku do tělesných buněk. Jestliže má někdo na krevním obrazu nedostatek železa, lékaři mohou naordinovat železo v tabletách, ale při nedodržování správného dávkování se s ním můžete i předávkovat. To samé platí i pro měď, která v lidském těle s železem spolupracuje, a společně s dalšími prvky, jako je například mangan, jsou všechny tyto kovy potřebné nejen pro přenos kyslíku do tkání, ale i pro více než tři stovky enzymatických reakcí.

V tomto případě platí tvrzení, že prevence je vždy lepší, než léčba, tedy je žádoucí dopřát si na talíři vhodné potraviny, které dostatek železa, mědi a manganu a dalších stopových prvků zajistí.

Červená čočka – vynikajícím a dobře stravitelným zdrojem železa, mědi a manganu je červená čočka. Můžete ji přidávat i jako příkrm malým dětem. I ostatní druhy luštěnin obsahují mnoho těchto prvků.

Listová zelenina – zelí, kapusta, brokolice, hlávkový salát, rukola, čekanka, mangold a další. Vhodné jsou i ve formě microgreens.

Ořechy a semínka – všechny druhy ořechů, mandle, arašídy, pistácie, sezamové semínko, dýňová a slunečnicová semínka nebo lněná a chia semínka také obsahují tyto prvky.

Melasa – odpad při výrobě cukru je ve skutečnosti tím nejcennějším, co cukrovary produkují.

Co brání vstřebávání železa, mědi a manganu

Kofein, tanin a alkohol – vysoké dávky kofeinu (káva, černý a zelený čaj), příliš mnoho taninu ( černý a zelený čaj) a alkoholické nápoje blokují vstřebávání železa.

Nedostatečně pestrá strava – jestliže holdujete v přehnané míře mléčným výrobkům s vysokým obsahem vápníku, může to narušit vstřebávání železa, proto je vhodné mít stravovací režim velmi pestrý, doplněný zejména luštěninami, ořechy a naklíčenými semínky.

Nevhodná příprava luštěnin – luštěniny je třeba před vařením namočit, nejlépe přes noc (kromě červené loupané čočky – ta se namáčet nemusí), tím se eliminují fytáty, které blokují vstřebávání železa.