K čemu je dobré křemelinu užívat?
Že ještě křemelinu neznáte? Je to sypká hornina, kterou tvoří převážně opálové schránky jednobuněčných řas, tzv. rozsivek rodu diatomaceae. Podle toho se jí někdy také říká diatomová. Dalšími složkami jsou jílové minerály, zejména illit a kaolinit. Za vlhka je křemelina mazlavá, vysušená má strukturu křídy – je to jemnozrnný práškovitý sediment.
Diatomity vznikají jak ve sladkých, tak i mořských i brakických vodách, a to tehdy, vyskytuje-li se v tomto prostředí vysoký obsah oxidu křemičitého. V České republice se vyskytuje v Třeboňské pánvi a v Podkrušnohoří. Největší světová ložiska jsou v Kalifornii.
Čistá prášková křemelina je zdrojem řady minerálů, potřebných pro lidské tělo. Jak sám název napovídá, nejvíce je v tomto sedimentu zastoupen křemík, dále pak vápník, draslík, hořčík, zinek, mangan, železo, měď, sodík, fosfor.
Čemu křemelina prospívá a proč ji tedy užívat?
- Doporučuje se při detoxikaci organismu. Dokáže na sebe totiž vázat a pohlcovat různé patogeny, např. bakterie, viry, chemické a toxické látky, včetně pesticidů. Používá se i pro odčervení osob a zvířat.
- Podporuje obranyschopnost organismu.
- Jako prevence účinkuje proti vzniku kardiovaskulárních onemocnění a osteoporózy.
- Potlačuje únavu a dodává tělu energii.
- Omezuje chuť k jídlu, čímž může přispět i k redukci tělesné hmotnosti.
- Působí protizánětlivě a urychluje hojení jizev a ran.
- Zlepšuje stav zubů, dásní, vlasů, nehtů i pokožky.
- Díky manganu a zinku dokáže udržet optimální hladinu cukru v krvi a obsah fosforu příznivě ovlivňuje funkci ledvin, přispívá ke správné srážlivosti krve a udržuje rovnováhu kyselého a zásaditého prostředí v organismu.
Nejlepší účinky má křemelina při vnitřním užití – doporučuje se rozmíchat 1 až 2 lžičky prášku ve vodě a hned vypít. Křemelina není rozpustná. Chcete-li ji podávat i dětem od 3 do 12 let, nepřekračujte dávkování jednu lžičku denně. Křemelina se zpravidla užívá dva měsíce a pak je nezbytná 14denní přestávka.
Jestliže budete křemelinu užívat jako detoxikační kúru, nezapomeňte na dostatečný příjem tekutin.
Křemelinu nemusíte užívat jen vnitřně, ale lze ji přidávat například do zubní pasty, do koupele, anebo do pleťových masek.