Jaký je rozdíl mezi microgreens a klíčením v miskách a sklenicích
Microgreens
Semínka vám vzejdou všude tam, kde je dostatek tepla a vlhkosti. V počáteční fázi vůbec není zapotřebí denní ani umělé světlo, je to celkem logické, neboť v přírodě také semena klíčí zapuštěná v zemi. Teprve po několika dnech začíná růstová fáze, kdy se v tělech rostliny tvoří zelené barvivo chlorofyl a začíná probíhat velmi složitý proces fotosyntézy, tvorby stavebních látek pro vytvoření pevného stonku a listů.
Na těchto poznatcích staví tzv. microgreens, což je dnes docela oblíbený způsob klíčení semínek, který jim dává trochu větší prostor, aby rostlinky zvětšily svůj objem.
V microgreens semínka prorůstají skrze netkanou textilii do misky s vodou, odkud čerpají živiny, je to v podstatě obdoba hydroponického pěstování. Rostlinky se nechávají vyrůst do výšky zhruba 15 cm a hlavní výhodou tohoto procesu je konzumace živých rostlin s vysokým obsahem chlorofylu. Chlorofyl na sebe váže hořčík a je to jeho velmi dobře vstřebatelná forma. Kromě chlorofylu jsou rostliny bohaté zejména na vitamín C, organické kyseliny a sacharidy.
Nakličovací misky a sklenice
Nakličovací sklenice a misky se využívají pro vytváření prvotních rostlinných klíčků a zásadní rozdíl mezi microgreens je v tom, že se konzumují s klíčky i celá semena. U microgreens se rostlinky od semen odstřihnou a semena se vyhazují.
Nakličování je výhodné v tom, že klíčící proces uvolní veškeré živiny obsažené v semenu do lépe využitelné formy pro náš organismus. Naklíčená semena se stávají superpotravinami (superfoods) a obsah výživných látek je natolik velký, že vystačíte s velmi malým množstvím naklíčených semen na den. Semena jsou velmi bohatá na stopové prvky a minerály, např. hořčík, vápník, železo, zinek, měď, selen, draslík a síru, na vitamíny skupiny B, vitamín E, provitamín A a klíčky i na vitamín C.