Jaká používat dochucovadla
Cukr
Nejznámějším dochucovadlem na celé planetě je cukr. Spolu se solí tvoří základ výroby pokrmů a stěží byste našli někoho, kdo by se s ním někdy nesetkal. Není ale cukr, jako cukr, ten rafinovaný, bílý, z cukrové řepy, je nejen velmi kalorický, ale i nezdravý. Mnoho lidí už to ví a snaží se jej nahradit vhodnějšími alternativami, jako je např. kvalitní hnědý třtinový cukr Cassonade, třtinová či řepná melasa, Erythritol, datlová pasta či sirup, Xylitol, javorový sirup, kokosový cukr, sirup z agáve, datlový sirup, březový cukr a některé další.
Ume ocet
Když už jsme tu zmínili sůl, přesedlejme tentokrát na slanou chuť, obohacenou o chuť kyselou. Umeocet je skvělé dochucovadlo do polévek, omáček a dalších slaných jídel, a navíc je velmi zdravé. Vyrábí se ze švestiček s názvem Umeboshi, které se prosolí, následně usuší a pak nakládají do vody, kde nějakou dobu prochází fermentačním procesem. Výsledek vás mile překvapí, umeocet totiž dokáže zlepšit trávení i u jídel, která evidentně překyselují.
Tamari, miso a sójová omáčka
Tyto produkty jsou známé hlavně makrobiotikům a zastáncům Tradiční čínské medicíny. Základ pro výrobu je vždy kvalitní fermentovaná sója, bez GMO. Tamari, miso a kvalitní sojové omáčky by neměly obsahovat žádné cizorodé látky, jako je umělé sladidlo, barvivo a zvýrazňovač chuti, např. glutaman sodný.
Mořské řasy
Mořských řas, s nimiž se setkáte při přípravě a dochucování pokrmů, existuje celá řada. Jsou to superpotraviny, které se konzumují v omezeném množství a obvykle se přidávají do polévek, k zeleninovým salátům anebo pro přípravu luštěnin.
Agar
Agar je rostlinná želatina, která se zhotovuje z mořských řas, a využívá se pro přípravu různých sladkých moučníků, zákusků a dezertů. Je tedy vhodný i pro vegany a kohokoli, kdo preferuje rostlinnou stravu před živočišnou.