Jak se vyznat v mořských řasách
Kelp neboli Kombu
Řasa Kelp obsahuje velmi mnoho jódu, na jeho denní pokrytí stačí jen velmi malé množství řasy, v prášku zhruba čtvrtina kávové lžičky. Kromě jódu se v ní nachází i obrovské množství minerálů a stopových prvků Mendělejevovy soustavy. Je to jedna z nejzdravějších řas, kterou doporučujeme konzumovat pravidelně, a lze ji přidávat do krmiva i zvířatům. Kelp roste v chladných mořích, a je velmi náchylná na radiaci a chemické znečištění, proto také nebývá kontaminována nežádoucími látkami.
Wakame
Mořská řasa Wakame je obsahem výživných látek podobná řase Kelp. Roste převážně u japonských břehů, což je také důvod, proč si ji Japonci ve svém jídelníčku tak oblíbili. Často se využívá v polévkách s Miso pastou, ale je vhodná i pro studenou kuchyni, například do zeleninových salátů nebo luštěninových pomazánek. Wakame obsahuje mnoho minerálů a dalších látek, které pomáhají detoxikovat organismus a regenerovat tkáně včetně nehtů a vlasové pokrývky.
Dulse
Do červena zbarvená řasa Dulse je velmi cenný zdroj rostlinného železa, ideální zejména pro ženy pro pokrytí ztrát železa při menstruačním krvácení. Dulse obsahuje i další minerály, například fosfor, hořčík, vápník a jód.
Nori
Nori je na veřejnosti známa zejména díky japonské tradiční kuchyni, zhotovují se z ní totiž sushi. Obsahuje velmi mnoho proteinů a také značné množství vápníku a naopak minimum hořčíku. Nori se doporučuje kombinovat s potravinami bohatými na hořčík, aby se tím vyrovnala nepříznivá bilance vůči vápníku, která by měla být v optimálním poměru dva díly vápníku na jeden díl hořčíku.
Arame
Nejste-li příznivci mléčných výrobků a chcete-li doplnit do stravy vápník, pak je pro vás Arame, podobně jako Nori ideální volbou. Zároveň obsahuje větší množství biologicky vázaného jódu. Opět nezapomínejte doplňovat ve stravě hořčík.
Agar-agar
Mořské červené řasy jsou výchozí surovinou pro výrobu rostlinné želatiny, využitelné například pro dortové polevy, sladké krémy a dezerty. Ideální pro vegany a každého, kdo se nechce podílet na zabíjení zvířat, z jejichž pokožky a kostních chrupavek se produkuje většina komerčních želatinových přípravků.