Doprava ZDARMA při nákupu nad 1 000 Kč

Jak efektivně posilovat imunitní systém

Zeleninu denně na náš stůl – syrovou i vařenou, podle schopnosti ji trávit, podle tělesné konstituce a samozřejmě chuti a vlastního pocitu. Pokud to jde, nakupujte ji u farmářů v BIO kvalitě a vyhýbejte se podezřelým zdrojům, rostliny totiž rády přijímají chemické postřiky a ty nikomu z vás neprospějí.

Ovoce nejlépe čerstvé a sušené – to vám dodá to, co je třeba. A opět rozhoduje pěstitelský zdroj, lepší je BIO od soukromých zemědělců, kteří používají přirozená hnojiva a vyhýbají se chemickým postřikům. V mnoha potravinách ve velkých marketech mívá ovoce i snížený obsah minerálů, zvláště pak hořčíku.

Raději bezlepkové obiloviny – pokud vám vyhovuje klasické pečivo, dejte raději přednost celozrnnému, např. pšenici špaldě nebo žitu. Velký podíl ve stravě by ale měly tvořit obilniny a pseudoobilniny bezlepkové, tedy rýže, jáhly, pohanka, kukuřice a quinoa.

Dostatek vlákniny – pokud si dopřáváte ovocné a zeleninové šťávy, nezapomínejte také jíst ovoce a zeleninu vcelku i s vlákninou, ta snižuje glykemický index a tím pádem i riziko diabetu a přetížení slinivky.

Cukr versus jiná sladidla – klasický bílý řepný cukr má jen prázdné kalorie a nedodá vám žádné živiny, naopak vás o ně okrade. Vyměňte jej za alternativní cukr třtinový (very dark), melasu nebo jiná sladidla přírodního původu, jako je datlový či javorový sirup, xylitol (březový cukr) a různé ovocné sirupy.

Polotovary raději odložte – snažte se připravovat pokrmy z původních surovin v nezměněném stavu, jako jsou luštěniny, celá obilná zrna, případně vločky, zralá čerstvá zelenina a ovoce. Polotovary bývají upravované, schází jim některé živiny a naopak v nich přebývají konzervační a další přídavné složky. Průmyslově vyráběné cukrovinky a dorty se snažte nahradit oříšky a sušeným ovocem.

Hýbejte se – k tomu, aby se vaše imunita posílila (a je to jediný skutečně účinný prostředek proti všem nemocem, dokonce i rakovině), musíte rozhýbat vaši lymfu. Ta odvádí odpady z těla a zásobuje buňky výživou. Není nutné být vrcholovým sportovcem, stačí denně procházka v parku, svižná chůze po schodech, jízda na kole, lehký strečink, aerobic, jóga, tanec, trampolína, zkrátka provozujte to, co vás baví.