Imunitu si podepřete i naklíčenými semínky
Lidé v minulosti jedli více rostlinné stravy a přesto byli zdravější, netrpěli tolik alergiemi, chřipka pro ně nepředstavovala problém a dost možná by si jejich organismus lépe poradil i s koronavirem. Uvědomte si, že člověk dříve také více fyzicky pracoval a přesto se dožíval vysokého věku.
Jistě, že si za mnoho chyb můžeme sami, hlavně chemizací potravin, nevhodným hnojením polí a průmyslovými pochutinami a sladkostmi atd., ale máme také širší možnosti a více zdrojů, s nimiž lze pracovat celoročně. Zároveň můžeme čerpat z moudrosti těch, co tu byli před námi, a jednou z nich je klíčení semínek.
Každé rostlinné semeno je zárodkem života a lidé to dříve věděli naprosto bezpečně. Byli si vědomi, že jsou v zrnech jakési látky, co jej udržují v kompaktním stavu ještě před tím, než se naskytne vhodná příležitost vytvořit novou rostlinku. Zároveň jim bylo jasné, že když se zrnka namočí do vody, začnou klíčit a tímto procesem se uvnitř začnou tyto ochranné látky odbourávat a pokrm tak bude lépe stravitelný.
Možná si vybavíte jídlo s názvem „pučálka“, je to naklíčený hrách – dobře stravitelný a se spoustou živin. Lidský organismus jej využije na maximum a my můžeme jen dodat, že se klíčením hrachu eliminovala kyselina fytová a další tzv. enzymatické blokátory (inhibitory).
Misky na klíčení
Chcete-li se do klíčení pustit a využít tím do maxima všech benefitů, co nám příroda nabízí, zkuste pro začátek fazolky mungo nebo zmiňovaný hrách. Naklíčené fazolky mungo jsou velmi šťavnaté a pikantní a svou chutí předčí mnohá naklíčená semínka.
Můžete si usnadnit práci miskami z akrylátu se zdravotním atestem, semínka v nich ochotně vzejdou ve více patrech nad sebou, proces klíčení není obtížný, stačí jen nádobky pravidelně proplachovat vlažnou vodou. Měli byste pouze dbát na osvědčený zdroj semen, pokud možno v BIO kvalitě a hlavně, aby semena nebyla sadbová určená na záhon, ta jsou totiž chemicky ošetřena proti škůdcům.