Imunitní systém v popředí zájmu
Všechny živé organismy mají společnou vlastnost bránit své vlastní vnitřní teritorium (prostředí) před vetřelci a nepříznivými vlivy prostředí, jako je smog, fyzická i psychická zátěž a stres. Slouží k tomu velmi propracovaný a důmyslný systém, zvaný „imunita“. Ta je úzce provázána s dalšími systémy v těle, především s lymfatickým systémem, a samozřejmě s dalšími životně důležitými prvky, jako je trávicí systém, krevní oběh, mozek a CNS a další.
Na kvalitě imunitního systému se odrazí fungování v běžném životě a schopnost podávat pracovní výkon a být soběstačný a také prospěšný ostatním. Jak imunitu podpořit, abychom nemuseli trávit spoustu času na lůžku a v ordinacích praktického lékaře?
Věnujte pozornost výživě – aneb není jídlo, jako jídlo. Jistě si vybavíte předvolební kampaň, kdy se na ulici rozdávaly koblihy. Kobliha nemá s výživou nic společného, je vyrobena z vymleté bílé mouky téměř bez živin, postrádá vlákninu, je příliš tučná, takže vám ve skutečnosti přivodí další zátěž a problémy. Výživa na buněčné úrovni vyžaduje přirozené potravinové zdroje – celozrnné výrobky, zdravé rostlinné tuky a oleje, ořechy, luštěniny, ovoce a zeleninu. Kdyby namísto koblih rozdávali hrst oříšků, sušené ovoce, anebo celozrnné bagety obložené zeleninou, to by bylo něco jiného!
Další významné vlivy – imunitní systém oslabuje nedostatek spánku, přepracování, sedavé zaměstnání a málo pohybu, nedostatek vitamínu D (mnoho času trávíme v uzavřených místnostech, namísto vystavování se slunečním paprskům), vydýchaný vzduch v místnosti (nadbytek oxidu uhličitého), elektrosmog (netermické působení nízkofrekvenčního a vysokofrekvenčního neionizujícího záření na buněčné úrovni tkání, což bylo již před půl stoletím vědecky prokázáno). A na co se docela často zapomíná, jsou mezilidské vztahy. Vřelé a přátelské prostředí posiluje imunitu velmi výrazně, naopak problémy v komunikaci, sobectví, nadřazenost, závist a další negativní projevy oslabují nejen dobré vztahy, ale především imunitu vůči infekčním chorobám.