ClickCease
Doprava ZDARMA při nákupu nad 1 000 Kč

Holandské kakao je vydatný zdroj dobře využitelného hořčíku

Čím se liší holandské kakao od toho ostatního

Proces výroby kakaa je velmi svérázný a připomíná zpracování kávy. Rozhodně to neprobíhá tak, že se sklidí ze stromu kakaové boby, rozemelou na prášek a už si jej můžete nasypat do hrnku a zalít vroucí vodou. Takové kakao by nikomu nechutnalo a zdaleka by nepřipomínalo typickou kakaovou chuť. Té se docílí teprve fermentací, tedy procesem kvašení bobů, čímž se v nich mimo jiné rozkládají některé antinutriční látky, co způsobují hořkost a trpkou příchuť.

Fermentované kakaové boby se pak suší, třídí a podstupují pražení, tedy velmi podobně, jako kávová zrna. Teprve pražené boby lze pak zpracovávají do konečné podoby, jemného prášku, z něhož se odděluje tuk (kakaové máslo), a ten pak nakupujeme v podobě práškového kakaa, anebo v čokoládách a čokoládových tyčinkách a bonbónech, kde je kakao jednou z výchozích surovin.

Holandské kakao se na rozdíl od těch ostatních ještě navíc podrobuje tzv. regulaci kyselosti. Aby nebylo příliš kyselé a bylo chuťově přijatelnější například pro výrobu kakaového nápoje, nechá se reagovat s regulátory kyselosti, například s louhem sodným nebo uhličitanem draselným.

Proč si dopřát kakao

Jestliže to nepřeháníte s jeho slazením a nepoužíváte k doslazení kakaa bílý řepný cukr, pak máte na stole poměrně výživný a chutný nápoj, respektive spíše potravinu. Holandské kakao zdraví prospívá hlavně díky značnému množství rostlinných antioxidantů a minerálních prvků, jako je měď, železo, draslík, chrom, mangan, vápník, ale zejména hořčík. Zapamatujte si, že kakaové boby jsou jedním z nejvydatnějších zdrojů hořčíku a ve sto gramech kakaového prášku jej naleznete 500 mg. Hořčík je odtud dobře vstřebatelný a využitelný i díky vitamínům skupiny B, včetně B6. A vzhledem k tomu, že hořčíku z potravin spíše ubývá, než aby v nich přibýval, lze pití kvalitního holandského kakaa doporučit každému.

Diskuze (1)

Nevyplňujte toto pole:
R Avatar autora Holandské kakao opravdu není nejlepší 6.3.2025 11:06
Z tohoto článku vyznívá, že kakao holandskéh typu (alkalizované a ještě zpravidla zbavené části kakaového másla) je jediné vhodné ke konzumaci. Z hlediska zdravotních přínosů je samozřejmě mnohem lepší kakao nealkalizované, přírodní. Alkalizací se ničí velká část prospěšných bioaktivních organických látek, jako jsou zejména flavonoidy a polyfenoly. V době, kdy bylo holandské kakao uvedeno na trh, samozřejmě tyto sloučeniny nebyly tak známy, natož jejich účinek, a vše se podřizovalo chuti. Od té doby máme navyknuto, jakou "správnou" chuť má mít kakao a že čím tmavší, tím lepší. Alkalizací kakaa se odstraňuje kyselost tam, kde se používají méně kvalitní kakové boby, které jsou opravdu bez alkalizace hnusné. Alkalizace vede k unifikaci, kdy pak každé kakao nebo čokoláda chutná stejně, protože, jak jsem psal, mnoho organických látek se zničí, včetně těch chuťových. Už toho bylo napsáno všude tolik, že si každý informace může snadno dohledat. Jestli chcete používat kakao pro zdraví, používejte to nealkalizované. To se vyrábí z kvalitnějších surovin, protože by ho prostě jinak lidi nechtěli, ale na druhou stranu, případná nakyslost není na závadu, je to prostě jako s kávou. Některá je zeminější, některá kyselejší, jsou v ní různé chuťové tóny. Copak ji kvůli tomu někdo alkalizuje?
MK Avatar autora 6.3.2025 15:59
Pan Radim má pravdu. Samozřejmě i produkty bez alkalizace u nás najdete doporučit mohu https://www.nakliceno.cz/bio-prasek-z-neprazeneho-kakaa-bio-nebio-150-g/ a https://www.nakliceno.cz/kakaovy-prasek-bio-neprazeny-200g/