Co je to spirulina?
Spirulina /Arthrospira platensis/ je vláknitá zelenomodrá sinice – z čeledi bakterií – která žije v subtropických a tropických slaných jezerech či přímo v oceánu, ale i ve vodách brakických, eventuálně i sladkých. Někdy se o ní hovoří též jako o jezerní řase.
Dnes se již pěstuje záměrně a ve velkém, a to za speciálních a přísných podmínek, aby neztratila žádnou ze svých aktivních látek - vědci ji totiž dlouho zkoumali a závěr jejich bádání byl takový, že spirulina obsahuje mnoho cenných látek, které jsou velice vhodné pro člověka. Má značné množství bílkovin – kolem 60 %, což je víc než třeba v ořeších; dále chlorofyl, karoteny a fykocyanin (fotosyntetický pigment, užitečný při tvorbě chlorofylu). Kromě toho se ve spirulině vyskytuje množství minerálů, stopových prvků, enzymy, omega 3 a 6 nenasycené mastné kyseliny, vlákninu, buněčné soli a některé rostlinné živiny, které jsou pro náš organismus snadno vstřebatelné.
Spirulina je některými odborníky řazena mezi superpotraviny, jinými je označována jako zázrak 21. století.
Spirulinu pro příznivé účinky na člověka jako první doporučil National Institut of Health, neboť byl nesporně prokázán její pozitivní vliv na lidský organismus.
Když už jsme si objasnili o spirulině co to je, řekněme si ještě, jaké – vědecky potvrzené účinky – spirulina má a s kterými zdravotními problémy by nám mohla pomoci?
Pomáhá ustálit hladinu krevního cukru, krevní tlak, snižuje špatný cholesterol, zmírňuje zánětlivé bolesti, pomáhá snižovat alergie, podporuje imunitní systém, zlepšuje trávení a podporuje zdravou mozkovou činnost; má antioxidační schopnosti a preventivně působí proti onemocnění vnitřních orgánů.
V exotických oblastech lidé spirulinu konzumují v čerstvém stavu, u nás nezbývá, než ji užívat v sušené formě – jako prášek (rozmíchat do vody či džusu, zamíchat do jogurtu, kaše, koktejlu, anebo jiné studené potravy), anebo tablety (ty jsou lisovány za studena, bez pojiv, plnidel a barviv; jsou vhodné pro vegetariány i vegany. Při užívání spiruliny začněte s menším dávkování, které můžete postupně zvyšovat.