Co je to kuskus
Celozrnná krupice
Kdo se poprvé setká s kuskusem v syrové podobě, může jej zaměnit s nějakým druhem exotické obiloviny, například quinoou, anebo s vyloupaným prosem (jáhly). O to větší překvapení nastane ve chvíli, kdy se dozví, že je to vlastně těstovina. Těstovinové kuličky, zhotovené z pšeničné krupice. Nejzdravější variantou kuskusu je pochopitelně celozrnný výrobek, tím pádem máte k dispozici lehce stravitelnou formu obiloviny, vhodnou pro velmi mnoho příležitostí.
Ideální pro návštěvy a rychlé občerstvení
Již dávno neplatí servírovací zvyklosti, co se opírají o obložené chlebíčky, jednohubky nebo dovezenou pizzu. Chlebíčky i pizza bývají navíc zhotovené z veky a z těsta, upečeného z bílé mouky, a kdo se vyhýbá masným výrobkům, tomu nebude vyhovovat ani salám nebo šunka. Kuskus je v tomto případě ideální společník, můžete jej nazdobit sýrem, houbami, luštěninovou přílohou, zeleninovým salátem, anebo z něj vytvořit sladký dezert.
Typický pokrm v čajovnách
Zavítáte-li do některé z čajoven, bývá tam zvykem pohostit návštěvníky nejen čajovými odvary, ale i kuskusem. Umožňuje to jeho rychlá příprava, skvělá chuť a možnost mnoha variabilních kombinací s dalšími surovinami.
Odkud se kuskus vlastně vzal
Historie výroby kuskusu se váže do krajin subtropického a tropického pásma, zejména na sever afrického kontinentu a Arabský poloostrov. Domovinou kuskusu bychom mohli trochu zjednodušeně přezdívat Maroko a ostatní severoafrické státy, například Alžírsko a Libyi, odkud také pochází řada receptů, které lze snadno získat z mnoha zdrojů na Internetu. A jedna zajímavost na závěr – ve Francii je kuskus zařazován k nejoblíbenějším pokrmům, přitom právě Francie je známou zemí gastronomických specialit, což prokazuje i film s Louis de Funesem v hlavní roli s názvem Křidýlko nebo stehýnko.