Co je to kortizol
Kortizol je jedním ze stresových hormonů, tvoří se v nadledvinkách a je to jedna z nejdůležitějších látek v lidském organismu. Kupříkladu se stará o to, abychom udržovali stabilní tělesnou teplotu bez ohledu na teplotu zevního prostředí, kortizol potřebujeme pro optimalizaci hladiny vápníku a hořčíku v krvi, je nutný pro okysličování veškerých tkání, udržování množství vody v buňkách i mezibuněčné tkáni (hydratace), stabilizaci hladiny cukru v krvi, využívání sodíku (soli), bílkovin a tuků a pro mnoho dalších procesů, které souhrnně nazýváme „homeostázou“.
Pro udržení homeostázy je však nutné, aby kortizol nebyl vyplavován v nadměrném množství, zásadní je, aby v organismu probíhala téměř stabilní hormonální rovnováha. Na nevyrovnané hladině kortizolu v krvi se podílí v největší míře chronický stres, a jestliže tento stav trvá delší čas, řekněme v řádu týdnů až měsíců, začnou se změny v hormonálním rytmu projevovat i velmi dramaticky.
Užívejte adaptogenní bylinky
Ne vždy se daří příčinu stresu odstranit, zejména stojí-li nám v cestě negativně myslící lidé, s nimiž musíme nějak „vyjít“, a tak si můžeme vypomáhat alespoň přírodními prostředky. Zapomeňte však na antidepresiva a raději se orientujte na adaptogenní rostliny, z nichž nejznámější jsou Ženšen, Awshwagandha, Maca peruánská a Bacopa monnieri (Brahmi).
Nepodceňujte kvalitní spánek a jeho délku
Průměrná doba spánku by se měla pohybovat kolem osmi a půl hodiny. Pokud spánek ošidíme o dvě až tři hodiny, projeví se to na výrazném vzestupu kortizolu, až téměř o padesát procent. Jistě si umíte představit, co dokáže dlouhodobá nespavost.
Pomáhá i vitamín B9
K regulaci kortizolu výrazně pomáhá i vitamín B9 neboli kyselina listová, a ta je obsažena v hojné míře v luštěninách, v naklíčených semínkách, v čerstvých rostlinkách, vypěstovaných např. v microgreens a dále v mnoha druzích zeleniny, např. v zelí, chřestu, brokolici, červené řepě, květáku, listovém salátu a špenátu.