Co dokáže umeocet
V některých makrobiotických zdrojích se můžete dočíst, že umeocet napomáhá v těle odbourat překyselení, „snížit kyselost“ a „vyrovnat krevní pH“. Měli bychom si tyto termíny blíže vysvětlit.
V první řadě si uvědomme, že pH krve je jednou z nejvyšších priorit organismu. Za žádnou cenu nesmí klesnout nebo se zvýšit ani o jedinou desetinu stupně. Naše tělo k tomu využívá prakticky 24 hodin denně - nonstop takových mechanismů, jež pH krve podřídí mnoho méně důležitých tělesných pochodů a funkcí. Jedním z příkladů může být odebrání hořčíku z vlasové tkáně, z nehtů či z pokožky, takže se vám sice zhorší kvalita nehtů, začnou být lámavé a křehké, zešednou vám a vypadají vlasy, ale vy přežijete.
Jestliže pochopíte, jak lidské tělo funguje na principu priorit, bude vám jasný i systém překyselení. Nejde tedy o to, že se v těle vytvoří někde nějaká kyselina, podstatné je pochopit, o jakou kyselinu se jedná, a jaká část těla je zasažena.
Lidé ve starověkých kulturách Dálného Východu přišli před staletími na to, že v těle kromě přirozeného jídelníčku napomáhají překyselení i některé stravovací doplňky. Vyzkoušeli nakládat drobné švestičky Umeboshi do soli a podrobovali je dlouhodobému, postupnému rozkladu fermentačními mikroorganismy. Ty dokázaly vytvořit z původní suroviny velmi cenný zdroj v boji proti překyselení. Finální výrobek se nazývá Ume pasta a Ume ocet, zkráceně „umeocet“.
Umeocet účinky je to, co vás bude zajímat asi nejvíc. Bylo by sice velmi obtížné popsat z biochemického hlediska, jak to funguje, ale pro běžné konzumenty postačí vysvětlení, že tato velmi slaná a kyselá tekutina skutečně zabírá a pomáhá nastolit opětovnou rovnováhu v tělních tekutinách a tělesných buňkách tak, aby nebylo nutné při překyselení zatěžovat periferní části těla úbytkem živin.
Umeocet můžete vyzkoušet jako dochucovadlo v pokrmech a můžete jej v případě pocitu překyselení podávat ve formě roztoku s vodou (čajová lžička na jedno deci vlažné vody – ne horké ani studené).