Bez zdravého spánku by to nešlo
Za socialismu byla mezi lidmi, a zvláště mezi dětmi, oblíbená hádanka: „Co je na světě nejsladší?“ Kdo neznal odpověď, zpravidla tipoval, že jde o melouny, ananas, broskve, či med. Že je nejsladší právě spánek, zjistíme ve chvíli, kdy se nám nedostává, kdy nemůžeme usnout, v noci se převalujeme a budíme, a ráno jsme unavení, sklíčení, mrzutí - bez nálady.
Z fyziologického hlediska je spánek základní životní potřebou, asi jako dýchání a pravidelné vyměšování. Nelze jej ničím nahradit, ani zastoupit, a pokud se domníváte, že syntetické léky na nespavost zaberou, tak se mýlíte. Ve skutečnosti příčinu nespavosti spíše prohlubují a nejsou ideálním řešením. Co zabírá na dobrý spánek?
Tryptofan – tato významná aminokyselina pomáhá vytvářet hormon Serotonin a tím mimo jiné napomáhá ke zdravému spánku bez probouzení a divokých snů. Velmi mnoho Tryptofanu najdete ve všech druzích oříšků, především ve vlašských ořeších, a v oříšcích kešu. Ve zvýšeném množství se vyskytuje také v mléčných výrobcích, v banánech, v bramborách, a v čokoládě. Kromě tryptofanu mějte ovšem pod kontrolou i dostatek hořčíku, s jeho deficitem v organismu je spánek mělký a nedostatečný.
Adaptogeny – v doporučeném dávkování nic nezkazíte Ženšenem, Ashwagandhou, Pískavicí řeckým senem, anebo Rozchodnicí růžovou. Nastolují přirozenou rovnováhu v organismu, a tím také výborně působí proti přetížení, přepracování, a stresu.
Další byliny – vyzkoušet můžete sami na sobě i další byliny, jako je Levandule, Kozlík lékařský, Meduňka, Třezalka, nebo Máta peprná, a to jak ve formě aroma olejů v lampách, tak i v čajích, anebo v tinktuře.
Vhodný pohyb na čerstvém vzduchu a pravidelné větrání – před spaním je ideální procházka parkem nebo projížďka na kole, tedy žádná posilovna a extrémní sporty. Vyzkoušet můžete i trampolínu, nebo plavecký bazén. Ale na co lidé často zapomínají, je oxid uhličitý v bytě – zapomínají větrat, hlavně v zimě. Stačí na pět minut otevřít okno dokořán, za tu dobu se vymění vzduch, přičemž se vyhřáté stěny neochladí, a na vytápění se to nijak neprojeví.