Alfalfa by ve vašem jídelníčku neměla chybět
Alfalfa – nezvyklé označení pro poměrně běžnou polní plodinu tolici vojtěšku. Na tolici vojtěšku v našich podmínkách narazíte především na polích, kde se pěstuje jako pícnina pro dobytek. A zplaňováním se postupně dostává i mezi květenu českých luk.
Tolice vojtěška je na první pohled pěkná bylina, ovšem to nejdůležitější na ní je, jak je hodnotná z výživového hlediska. Účinky vojtěšky na lidské zdraví jsou doslova blahodárné.
Tolice vojtěška je doma v Asii, odtud pochází i její arabské pojmenování alfalfa, což v překladu znamená „praotec všeho jídla“. Tento cizí název dokonale vyjadřuje podstatu rostliny.
V alfalfě najdeme celou řadu vitamínů (vitamíny A, C, E, D, K a vitamín B6), samozřejmě i minerální látky (draslík, vápník, fosfor a železo), a především zelený chlorofyl. O chlorofylu se uvádí, že má desinfekční a protizánětlivé účinky.
Pokud jde o konkrétní účinky vojtěšky na lidské zdraví, pak byste měli vědět, že podporuje chuť k jídlu, účinkuje proti nadýmání, pomůže vám snížit vysoký cholesterol i obsah cukru v krvi. Navíc má protizánětlivé účinky a pomůže vám při řešení problémů močového ústrojí. A ještě navíc mírní bolesti kloubů. A tím výčet benefitů, které přináší konzumace vojtěšky, ještě nekončí.
Není proto divu, že mladá vojtěška a její klíčky byly jako doma na českých stolech již ve středověku. Už tehdy si lidé uvědomovali přínosy vojtěšky pro zdraví.
Jak si dopřát vojtěšku pro zdraví?
Vojtěšku si můžete sami vypěstovat anebo si ji nasbírat venku. Ovšem pozor – venkovní sběr může být rizikový kvůli postřikům, které zemědělci často používají. Domácí pěstování je mnohem lepší volba, tím spíše, když si koupíte kvalitní semena vojtěšky a misku na klíčení semínek.
Nicméně ta nejsnazší cesta, jak zařadit alfalfu do svého jídelníčku, je zakoupení alfalfa prášku anebo tablet z mladých výhonků vojtěšky, které se vyrábějí v bio kvalitě.